Sadi Yücebaş


1989 yılında Şişli Sanat Merkezinde Ercan Taniş ile gitar eğitimi almaya başladım. Yaklaşık olarak 3 yıl onunla çalışmalar yaptım. 1992 yılında onunla yine Şişli'de Kadans Sanat Merkezini kurduk. Orada 1993 yılına kadar gitar dersleri verdim. Kadans Sanat Merkezi'ni 1994 yıllında bıraktım ve Beşiktaş'ta bulunan Koda Sanat Merkezini kurdum. 2004 yılında Royal Academy of Music'ın Gitar bölümlerinin sertifika derecelerini başarıyla tamamladım.

Koda Sanat Merkezinde müziğin birçok dalından, güzel sanatlar, dans ve tiyatro dallarından birçok öğrenci yetiştirdik. Sadece Gitar bölümünden 1994 - 2009 yılları arasında yüzlerce öğrenciye gitar eğitimi verdim. 05/01/2009'da Koda Sanat Merkezini kapattım ve derslerimi özel olarak vermeye başladım ve halen devam etmekteyim.

Birçok öğrencim İstanbul ve İstanbul dışında, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde ve Amerika’daki konservatuarlara girerek büyük başarılar sağladılar. Bunlardan değişik üniversitelerden mezun bazı öğrencilerimin isimlerini aşağıya alıyorum… Metin Taşören ( Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmeliği mezunu. Halen bir lisede müzik öğretmenliği yapmaktadır.) Merve Elif Durmaz (Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmeliği mezunu. Halen bir lisede müzik öğretmenliği yapmaktadır.) Güç Başar Gülle (Berklee mezunu. Halen özel bir müzik okulunda ders vermektedir.) Devrim Ünlü (Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü Mezunu. Pendik de kendi müzik okulunu açmıştır.)

Kimler ne dedi?

Öncelikle herkese merhaba Sadi hocamla 2 sene önce 2-3 ay çalıştım. Gerek anlayışı gerek hoş görüsü gerek tecrübesi olsun her konuda çok yardımcı oldu. Bu işi gerçekten büyük bir zevkle yaptığını söyleyebilirim. Sizi istediğiniz tarzda en iyi şekilde eğiteceğinden şüpheniz olmasın. Şu an kurduğum grubumda lead gitar çalıyorum, alternatif hard rock yapıyoruz çoğu yarışmada yarıştık derece aldık.
Berkay Halçin

Çok iyi bir gitarist ve gitar öğretmenidir. Yaklaşık 4 sene klasik gitar kursu aldım ondan ve üniversite sınavı sebebiyle ara verdim, yoksa asla ara vermez devam ederdim. Zaten yeniden devam etmeyi planlıyorum. Ondan birçok şey öğrendim, hem gitar hem hayat hakkında. Dersler sadece gitar çalarak, çalmakla uğraşarak geçmiyor, bunun yanı sıra, bazen konuşup görüş paylaşabiliyorsun. Hevesiniz azalmışsa, ödev vererek, yapmalısın, diyerek devam ettirmiyor, hevesinizi size yeniden kazandırıyor.
Çağatay Kalınağa

2010 yılında Sadi Bey'den Şubat ve Haziran ayları arasında 5 aylık bir elektro gitar eğitimi aldım. Daha önceki eğitmenlerimle bir kaç yılda gelebildiğim noktayı, bu beş aylık eğitim sürecinde çok daha üst noktalara taşıdım. Öğrendiğim metotları titizlikle ve güçlü bir çalışma disipliniyle ilerleterek, enstrümanım ve müzik hakkında bakış açımı genişlettim. Tekniğinizi ilerletmeniz konusunda, basmakalıp tarzların dışına çıkabilmeniz, bir çok farklı parçayı derinlemesine değerlendirmeniz önemli bir yer tutuyor. Sadi Hocamın çalışma disiplini ve mükemmeliyetçi bakış açısı bana bu süreçten sonraki çalışmalarımda da çok yardımcı oldu.
Utku Can Akyol

Sadi hocayla tanışmam kuzenim sayesinde oldu. O da zamanında gitar dersi almıştı. Onu bize tavsiye ettikten sonra kardeşimle ben de gitar dersi almaya başladık. 1 sene aralıklı olarak toplam 3 sene gitar dersi aldım. Üniversiteye geçişimin 2. senesinden sonra dersler ve diğer şeylerin ağır gelmesi üzerine (tipik tıp öğrencisi yani) ders almayı bırakmak zorunda kaldım. Ama 3 sene boyunca Sadi hocayla çok güzel zaman geçirdim. Onun deneyimi ve bilgisi sayesinde müzikle çok daha yakınlaştım. Halen daha zaman buldukça oturur gitarımı çalarım. Müzik bir yana gerek düşüncesiyle gerek hayata bakışıyla Sadi hoca toplumdaki eşsiz insanlardan biridir. Onu bir insan olarak da severim.
Berkay Kalınağa

Hocam beni pek hatırladığınızı sanmıyorum 6. sınıfta darüşşafaka lisesi'nin gitar kulübünde gitar çalışmaya yeltenen. Solfeji sevmeyen, beni solfej öğrenmeye ittiğiniz için dersten kaçan haylaz bir öğrenciydim. O zamanki aklımla Koda sanat'a soda sanat diye espriler yapıp sizle komikli konuşmaya çalışırdım. İşin ilginç tarafı aklıma soda sanat geldi ve birden ahaa sadi hoca diye bir aydınlanma yaşadım. Sizin küçük bir mp3 çalarınız vardı. Ne dinliyorsunuz dediğimde Joe Satriani diye bir adamdan bahsetmiştiniz. Benim için metallica dışında herhangi bir muzik topluluğunun herhangi bir anlam ifadesi taşımadığı için hiç bir etkilenme yaşamamıştım. Seneler geçti şimdi, aslında solfej derslerinizi dinleseymişim şimdi belki de çok daha ileride olabilirmişim 5 sene boyunca lise orkestrasında çaldım ve şimdi de bilgi universitesi müzik bölümü kazandım Size bir teşekkür borcum olduğunu hissettim çunku siz olmasanız gitardan haberim bile olmayabilirdi. Iyi ki varsınız. İyi günler dilerim.
Suat Uğur

Sevgili hocam Sadi abi ile 1994 yılında Şişli deki müzik evinde tanıştım gitar taşımasını bilmeyen biri olarak onun yanına vardığımda samimiyeti ve sempatisi ile sadece müziği degil aynı zamanda duygusallığı ve insan olmayı öğrendiğimi büyüdükten sonra anladım. Daha sonra yollarımız ayrıldı ancak kendisi ile irtibatı hiç koparmadık gibi birşey oldu sosyal medya gelistikten sonra en sevindiğim olaylardan biri kendisi ile tekrar gorusebilme imkanim olmasıdır. Şu anda orff egitmenligi ve gitar egitmenligi yapmaktayım ve bu seviyelere erişmemdeki temel taşını oluşturduğu için kendisine olan minnettarlığımı bir kez daha sizlerin huzurunuzda belirtmek isterim. İYİKİ SENİN ÖĞRENCİN OLARAK GİTARA BAŞLAMIŞIM TEŞEKKÜR EDERİM SADİ HOCAM.... (Sadi abi keşke yakın bir mesafede yasiyor olsaydım oğlum Bora'yı sana emanet etmek isterdim )
Tayfun Altınay